Jaką wentylację wybrać do domu?

Żaden budynek mieszkalny nie obędzie się bez skutecznego systemu wentylacji. Jest to warunek bezwzględnie konieczny, aby zakończyć budowę i umożliwić zamieszkanie w budynku. Zadaniem systemu jest doprowadzanie powietrza do budynku i odprowadzanie go, aby mieszkańcy mogli oddychać stale czystym powietrzem. To zapewni ich zdrowie i dobre samopoczucie. Najpopularniejszymi systemami są wentylacja mechaniczna i grawitacyjna. Jeśli zastanawiasz się, czym się różnią i którą z nich wybrać, zapraszamy do lektury!

Wentylacja grawitacyjna

Ten rodzaj wentylacji określa się mianem naturalnego, ponieważ nie są potrzebne do niego dodatkowe sprzęty; wystarczy wykonanie otworów i przewodów w odpowiednich miejscach. Chodzi o pionowe przewody kominowe – na przykład w łazience – oraz o otwory w pokojach z oknami.

Zasada działania systemu grawitacyjnego jest bardzo prosta: wykorzystuje się naturalny ruch powietrza oraz różnice między temperaturą, ciśnieniem i gęstością powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku. Tworzą one siłę wyporu. Dzięki otworom wentylacyjnym w budynku zimne powietrze wpływa do środka (gęstsze) i naturalnie wypiera ciepłe, które znajduje się już w środku (rzadsze).

Do jej zalet należy niewątpliwie darmowe działanie, prostota wykonania i brak konieczności zastosowania dodatkowych urządzeń. Minusami natomiast są: uzależnienie od warunków atmosferycznych (temperatury na dworze oraz prędkości wiatru; dla przykładu, kiedy jest gorąco trzeba otwierać okna), możliwość powodowania przeciągów i strat ciepła, konieczność czyszczenia otworów.

Wentylacja mechaniczna (nawiewno-wywiewna)

Ten rodzaj wentylacji określa się mianem wymuszonego. Jej działanie opiera się na zastosowaniu urządzenia, które jest napędzane silnikiem elektrycznym i niezależnych wentylatorów odprowadzających i wyprowadzających powietrze (powinny znajdować się w poszczególnych pomieszczeniach budynku mieszkalnego). To sprawia, że można nieustannie kontrolować pracę i wydajność systemu. Posiada centralę, z poziomu której można sterować pracą wentylacji, wilgotnością i temperaturą powietrza. W systemie uwzględniony jest również rekuperator odpowiedzialny za odzyskiwanie ciepła.

Porównując obie wentylacje, wariant mechaniczny jest na pewno wariantem droższym. Natomiast ze względu na możliwość dostosowania parametrów powietrza do indywidualnych preferencji jest to (w naszej subiektywnej opinii) o wiele lepsze rozwiązanie. Kolejną zaletą jest uniezależnienie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz; powietrze z Twoim domu jest zawsze świeże i zdrowe. Dodatkowo filtry w centrali wentylacyjnej gwarantują czystość powietrza niezależnie od stopnia jego pierwotnego zanieczyszczenia.