Giętkie przewody izolowane w Wentylacji Mechanicznej

Artykuł jest wynikiem moich obserwacji dot. poziomu sprzedaży tego produktu w zaprzyjaźnionych świętokrzyskich Hurtowniach Wentylacyjnych. Z punktu widzenia „Instalatora” jest to produkt „genialny” gdyż pozwalający ułożyć System wentylacji w domku jednorodzinnym w ciągu jednego/dwóch dni przy niewielkich kosztach materiałowych.

Dla Inwestora szukającego „jak najtaniej” to również produkt: „doskonały” „genialny” i „wspaniały”. Mamy zatem aż trzy zalety w tylko jednym opakowaniu:).

W związku jednak z tym iż ten artykuł nie jest dla „geniuszy” ale dla osób pragnących zaczerpnąć nieco wiedzy by merytorycznie być nieco lepiej przygotowanymi do rozmów z potencjalnymi Wykonawcami, pragnę podzielić się następującymi spostrzeżeniami:
Subiektywnie uważam iż krótkie odcinki giętkich przewodów izolowanych ułożone tuż przed anemostatami są akceptowalne, gdyż pozwalają skorygować prędkości powietrza tuż przed punktami końcowymi instalacji, ale całe Instalacje z rur giętkich ZDECYDOWANIE NIE!!!!

Dlaczego?

  1. Giętkie przewody to nic innego jak folia aluminiowa o parametrach folii do pakowania kanapek różniąca się od niej jedynie dodatkiem cienkiego „plasterka” wełny mineralnej.
  2. Giętkich rurociągów nie da się w środku wyczyścić z kurzu nie rozrywając folii. Czyszczenie Systemu Wentylacji po pewnym okresie użytkowania jest wskazane, bo przecież nie zawsze w terminie wymieniamy jako użytkownicy filtry w centrali, oraz nie mamy wpływu na jakość powietrza pobieranego przez urządzenie z zewnątrz.
  3. Chropowata powierzchnia wewnętrzna tych giętkich rur to idealne warunki do osiadania dla znajdującego się powietrzu kurzu.
  1. Chropowata powierzchnia to również większe opory przepływu a więc większe opory całej instalacji i większe zużycie energii elektrycznej przez centralę wentylacyjną.
  1. Odpad.
    Skoro tych rur nie można wyczyścić to jedyną możliwością jest ich demontaż i wymiana na nowe. Wprowadzamy do środowiska odpad nie do przetworzenia.

Materiał z którego wykonywana jest instalacja jest bardzo ważny, bo decyduje w tym samym stopniu co umiejętności Wykonawcy o tym czy w domu będzie świeże i czyste powietrze w odpowiedniej ilości, oraz czy będzie to Instalacja bezobsługowa [uwaga: wymiana filtrów:)] .